Комунальний заклад
"Закарпатський музей народної архітектури та побуту"
Закарпатської обласної ради
Детальніше про експозицію
Дерев'яна хата з солом'яним дахом та частиною криниці-журавля
Передній план дерев'яної хати з солом'яним дахом сфотографований з лівого плану. Кам'яні сходи ведуть до прямокутного входу до хати. На стіні два закриті малі вікна
На передньому плані плетений тин. Ззаду нього бокова сторона дерев'яної хати з солом'яним дахом. На стіні є два маленькі вікна. Зліва частина подвір'я, де є криниця-журавель, курятник на ніжках і хлів та стодола під одним дахом.
Дерев'яна хата з солом'яним дахом та частиною криниці-журавля
Хата з села Оріховиця
Ужгородського району
Репрезентує один із поширених варіантів забудови двору в Ужанській долині та побут селянина-землероба. Хата складається з трьох приміщень: кімнати, сіней і комори.
В кімнаті традиційне облаштування. Біля печі створювалася кухонна частина, де господиня готувала страви для сімʼї, корм для худоби, випікала хліб. Серед меблів найважливіше місце належало столу. Кут, де стояв стіл вважався найпочеснішим, за нього саджали почесних гостей, тут збиралась під час свят уся родина. Під фасадної і торцевою стінами встановлені довгі тесані лави, на яких спали члени сімʼї, сидячи біля вікна, займались різноманітними господарськими роботами (ремонтували взуття, вишивали, пряли).
На подвір’ї садиби розміщено хлів і стодолу під одним спільним дахом, дерев’яний курник на високих ніжках та колодязь-журавель.
Хата із села Ракошино
Мукачівського району
Хата представляє житло селянина-середняка, що характерне для народного будівництва населення у долині р. Латориці. Хата побудована у 1869 році, про що свідчить вирізьблений напис на сволоку у кімнаті-світлиці.
Хата рублена з дерева, уздовж фасадної та торцевої стін влаштована напіввідкрита галерея («торнац»), нижня частина якої обшита дошками і декорована прорізною різьбою. Дах двосхилий з усіченими фронтонами, оздобленими різьбою у вигляді зірочок та місяця.
Планування житла тридільне (світлиця, сіни та житлова кімната), що було характерним для забудови житла українців другої половини ХІХ ст.
На подвір’ї садиби встановлені також і господарські будівлі: хлів та стодола під спільним дахом, кіш («кошниця») для кукурудзи та голуб’ятник на високих ніжках.
Дерев'яна хата помазана білою глиною
Фронтальна частина дерев'яної хати помазаної білою глиною. Дерев'яні сходи ведуть з саду, де видно два дерева, до напів відкритої дерев'яної галереї. На фронтальній стіні два середні вікна.
Бічна ліва частина дерев'яної хати, помазаної білою глиною. Навколо хати напів відкрита галерея. На фронтальній стіні два вікна, на боковій - одне. Збоку від хати голуб'ятник - невелика дерев'яна споруда з кількома маленькими отворами на високих дерев'яних ніжках.
Дерев'яна хата помазана білою глиною
Дерев'яна хата помазана глиною, пофарбована в синій колір
Дерев'яна хата помазана глиною, пофарбована в синій колір. Збоку кущ різного кольору квітів: білого, жовтого, червоного, рожевого кольорів.
Під дерев'яним навісом глиняна споруда у формі неправильного зрізаного конуса. Спереду знизу невеликий отвір для підкладання дров. Зверху отвір - рот - для складування всередину просушених гончарних виробів.
Дерев'яна хата помазана глиною, пофарбована в синій колір
Садиба із села Довге
Іршавського району
Хата відтворює рівень народного будівництва другої половини ХІХ ст. і є типовою для населення долини верхньої течії річки Боржави. Хата тридільна, складається з кімнати, сіней та комори.
Експозиція у сінях відтворює гончарне ремесло, що набуло значного поширення у ХІХ – на початку ХХ ст. Тут можна побачити гончарний круг та інші знаряддя праці гончара – дерев’яний ніж («фокийш») для загладжування зовнішньої сторони виробів, шмат шкіри («слизька») для вигладжування вінців, дротик («друт») для зрізування виробів з гончарного круга, писак, яким розписували вироби.
На подвір’ї біля хати знаходиться гончарна піч для випалювання виробів з глини.
Садиба із села Стеблівки
Хустського району
Хата представляє один із типів народного житла, який побутував на півдні Хустського та Тячівського районів. Хата являє собою взірець єдиного дводільного житла в музейній експозиції. Її особливістю є те, що обидві кімнати ізольовані між собою і в кожну з них веде окремий вхід з галереї.
Кліматичні умови передгір’я зумовили особливості форми даху. Дах хати високий чотирисхилий, в три рази вищий за видиму частину стін. З такого даху швидше сповзає сніг і стікає вода.
Поряд із хатою знаходиться стара пасіка, в експозиції якої представлені двоярусна споруда («пчольник») та декілька зразків вуликів. Привертають увагу давні вулики «дуплянки», виготовлені із видовбаної з середини колоди. У нижній частині дуплянок нарощували дно з дощок та робили отвір для бджіл. Більш досконалими є рамкові вулики, що теж експонуються на подвір’ї садиби.
Дерев'яна хата з високим дахом, помазана глиною, пофарбована в синій колір. Навколо, знизу кам'яного узвишшя, сад з вуликами різної давнини та збоку велике зелене дерево.
Фронтальна синя стіна дерев'яної хати. Напів відкрита галерея з одним входом, який веде до двох окремих обгороджених входів. Біля лівого входу знаходиться вікно
Хата сфотографована ззаду з лівого боку. На передньому плані зелене гілля від дерева перекриває третину фото справа. Ліва стіна хати має два вікна. Задня стіна не обрамлена напів відкритою галерею.
Дерев'яна хата з високим дахом, помазана глиною, пофарбована в синій колір. Навколо, знизу кам'яного узвишшя, сад з вуликами різної давнини та збоку велике зелене дерево.
Дерев'яна корчма з різними входами до кожної з кімнат. Спереду три входи та три вікна. Два входи із правого боку корчми обгороджені. Третій вхід та всі вікна зачинені
Фото дерев'яної споруди корчми. З фронтової стіни видно стилізовану вивіску з окремими дерев'яними буквами слова "Корчма". Також два обгороджені входи до кімнат та закриті вікна.
Дерев'яна корчма з різними входами до кожної з кімнат. Спереду три входи та три вікна. Два входи із правого боку корчми обгороджені. Третій вхід та всі вікна зачинені
Корчма з села Верхній Бистрий
Міжгірського району
Корчма з села Верхнього Бистрого, яка експонується в музеї, побудована у 60-х роках ХІХ ст. Вона двічі переносилась. Спочатку з старої забудови села над річкою на місце, де пролягла нова дорога з Вишівського перевалу на Міжгір’я і далі на Хуст. З появою тут інших корчм створився лихварський центр Верхнього Бистрого. У селі крім офіційних, що мали дозвіл-патент, були і так звані «сліпі корчми» (трафійки), які не мали такого дозволу на продаж напоїв.
У 1977 р. корчму перевезли у музей. Зруб, перекриття і дах зведені з використанням традиційних місцевих будівельних прийомів. Однак розмірами та плануванням корчма дещо відрізняється від селянських хат.
Зруб корчми складений з смерекових колод, з’єднаних на кутах у замки («канюки»). Підвалина (трам) зрубу встановлена на невисокому кам’яному фундаменті. Дах високий, чотирисхилий, вкритий дранкою. У ньому зроблені напівкруглі отвори – димними. Будова має великий винос даху. Широке піддашшя добре захищає стіни від опадів.
Садиба із села Бедевля
Тячівського району
Хата із села Бедевлі збудована у 1888 році (дата вирізьблена на сволоку та одвірку) та знайомить з типовим житлом заможнього селянства.
Хата тридільна: світлиця – сіни – житлова кімната. У сіни з галереї ведуть двері, з надписом на одвірку: «Хата побудована Тиводаром Іваном» та датою завершення будівництва – 25 березня 1888 р.
На подвір’ї перед вікнами хати встановлено кіш, виплетений з лози, для просушування й зберігання качанів кукурудзи. Кіш вкритий чотирисхилим дашком, який при потребі можна знімати для засипання кукурудзяних качанів. У нижній частині коша наявний невеличкий прямокутний отвір для виймання качанів.
Дерев'яна хата з синіми смужками
Фронтальна сторона дерев'яної хати з синіми см ужками знаходиться на кам'яному узвишші. На передньому плані два зелені дерева.
Дерев'яна хата з синіми смужками
Монументальні дерев'яні ворота з окремим входом для людей та окремим в'їздом для возів. З двох боків невеликий дерев'яний тин. Через вхід видніється дерев'яна хата з синіми вікнами
На передньому плані дерев'яний тин та кущі з сусіднього городу. На задньому плані дерев'яна хата з синіми вікнами на кам'яному фундаменті на подвір'я навколо.
Дерев'яна хата з синіми вікнами та напів відкритою галереєю. Навколо зелене подвір'я. Здалеку видніється біла будівля з оранжевим дахом.